Berlingo maratoia

Wikipedia, Entziklopedia askea
Jump to navigation Jump to search
Berlingo maratoia
Berlin-Marathon
Sorrera 1974
Tokia Alemania Berlin (Alemania)
Modalitatea maratoia
Distantzia 42,195 km
Garaipen gehien Gizonezkoak:
Etiopia Haile Gebrselassie (4)
Emakumezkoak:
hainbat (3)
Errekorrak Gizonezkoak (2018):
2:01:39 Kenya Eliud Kipchoge
Emakumezkoak (2018):
2:18:11 Kenya Gladys Cherono
Txapeldunak Gizonezkoak (2018):
Kenya Eliud Kipchoge
Emakumezkoak (2018):
Kenya Gladys Cherono
Webgunea www.bmw-berlin-marathon.com


Korrikalariak 2007ko ekitaldian.
Patinatzaileen maratoiak ere arrakasta handia du.

Berlingo maratoia (alemanez: Berlin-Marathon) 42,195 kilometroko maratoi bat da, urtero 1974tik Berlinen ospatzen dena, irailean. World Marathon Majorseko kide da, munduko sei maratoirik garrantzitsuenak biltzen dituena. Maratoi denetan azkarrena izatearen fama du, hamar ekitalditan munduko errekorrak ezarri baitira.

Historia

1974an izan zen lehen ekitaldia eta 286 lasterkarik hartu zuten parte. 1981 urtean antolatzaileek ibilbidea aldatu zuten Berlingo etorbide nagusietatik pasa zedin. 1990ko irailaren 30ean, Alemaniaren birbateratzea izan baino hiru egun lehenago 25.000 atletak zeharkatu zuten Brandeburgoko Atea. Edizio hartan Ekialdeko Alemaniako Uta Pippig izan zen emakumezkoen artean txapelduna.

1997an patinatzaileen txapelketa abiatu zen. Beste hainbat maratoirekin batera World Inline Cup osatzen du eta hauen artean garrantzitsuena da. 2008ko ekitaldian esate baterako 7.685 patinatzailek hartu zuten parte eta 200.000 ikusle bildu ziren ibilbidean.

2018 urteko ekitaldia bereziki azkarra izan zen, gizonezko zein emakumezkotan errekorrak gainditu baitziren. Gizonezkoen kasuan munduko errekorra gainera.

Palmaresa

Korrikalariak

Urtea Gizonezko irabazlea Denbora Emakumezko irabazlea Denbora
1974 Alemania Günter Hallas 2:44:53 Alemania Jutta von Haase 3:22:01
1975 Alemania Ralf Bochröder 2:47:08 Alemania Christin Bochröder 2:59:15
1976 Alemania Ingo Sensburg 2:23:08 Alemania Jutta von Haase 3:05:19
1977 Alemania Günter Mielke 2:15:19 Alemania Christa Vahlensieck 2:34:48
1978 Alemania Michael Spöttel 2:20:03 Alemania Ursula Blaschke 2:57:09
1979 Alemania Ingo Sensburg 2:21:09 Alemania Jutta von Haase 3:07:07
1980 Alemania Ingo Sensburg 2:16:48 Alemania Gerlinde Püttmann 2:47:18
1981 Erresuma Batua Ian Ray 2:15:42 Alemania Angelika Stephan 2:47:24
1982 Kolonbia Domingo Tibaduiza 2:14:47 Erresuma Batua Jean Lochhead 2:47:05
1983 Belgika Karel Lismont 2:13:37 Erresuma Batua Karen Holdsworth 2:40:32
1984 Danimarka John Skovbjerg 2:13:35 Hungaria Ágnes Sipka 2:39:32
1985 Erresuma Batua Jimmy Ashworth 2:11:43 Belgika Magda Ilands 2:34:10
1986 Polonia Bogusław Psujek 2:11:03 Alemania Charlotte Teske 2:32:10
1987 Tanzania Suleiman Nyambui 2:11:11 Alemania Kerstin Preßler 2:31:22
1988 Tanzania Suleiman Nyambui 2:11:45 Polonia Renata Kokowska 2:29:16
1989 Tanzania Alfredo Shahanga 2:10:11 Finlandia Päivi Tikkanen 2:28:45
1990 Australia Steve Moneghetti 2:08:16 Alemaniako Errepublika Demokratikoa Uta Pippig 2:28:37
1991 Erresuma Batua Steve Brace 2:10:57 Polonia Renata Kokowska 2:27:36
1992 Hegoafrika David Tsebe 2:08:07 Alemania Uta Pippig 2:30:22
1993 Hegoafrika Xolile Yawa 2:10:57 Polonia Renata Kokowska 2:26:20
1994 Portugal António Pinto 2:08:31 Alemania Katrin Dörre-Heinig 2:25:15
1995 Kenya Sammy Lelei 2:07:02 Alemania Uta Pippig 2:25:37
1996 Espainia Abel Antón 2:09:15 Hegoafrika Colleen De Reuck 2:26:35
1997 Kenya Elijah Lagat 2:07:41 Irlanda Catherina McKiernan 2:23:44
1998 Brasil Ronaldo da Costa 2:06:05 Belgika Marleen Renders 2:25:22
1999 Kenya Josephat Kiprono 2:06:44 Kenya Tegla Loroupe 2:20:43
2000 Kenya Simon Biwott 2:07:42 Japonia Kazumi Matsuo 2:26:15
2001 Kenya Joseph Ngolepus 2:08:47 Japonia Naoko Takahashi 2:19:46
2002 Kenya Raymond Kipkoech 2:06:47 Japonia Naoko Takahashi 2:21:49
2003 Kenya Paul Tergat 2:04:55 Japonia Yasuko Hashimoto 2:26:32
2004 Kenya Felix Limo 2:06:44 Japonia Yoko Shibui 2:19:41
2005 Kenya Philip Manyim 2:07:41 Japonia Mizuki Noguchi 2:19:12
2006 Etiopia Haile Gebrselassie 2:05:56 Etiopia Gete Wami 2:21:34
2007 Etiopia Haile Gebrselassie 2:04:26 Etiopia Gete Wami 2:23:17
2008 Etiopia Haile Gebrselassie 2:03:59 KazakhstanAlemania Irina Mikitenko 2:19:19
2009 Etiopia Haile Gebrselassie 2:06:08 Etiopia Atsede Habtamu 2:24:47
2010 Kenya Patrick Musyoki 2:05:08 Etiopia Aberu Kebede 2:23:58
2011 Kenya Patrick Musyoki 2:03:38 Kenya Florence Kiplagat 2:19:44
2012 Kenya Geoffrey Mutai 2:04:15 Etiopia Aberu Kebede 2:20:30
2013 Kenya Wilson Kipsang 2:03:23 Kenya Florence Kiplagat 2:21:13
2014 Kenya Dennis Kimetto 2:02:57 Etiopia Tirfi Tsegaye 2:20:18
2015 Kenya Eliud Kipchoge 2:04:00 Kenya Gladys Cherono 2:19:25
2016 Etiopia Kenenisa Bekele 2:03:03 Etiopia Aberu Kebede 2:20:45
2017 Kenya Eliud Kipchoge 2:03:32 Kenya Gladys Cherono 2:20:23
2018 Kenya Eliud Kipchoge 2:01:39 Kenya Gladys Cherono 2:18:11

Patinatzaileak

Urtea Gizonezko irabazlea Denbora Emakumezko irabazlea Denbora
1997 Frantzia Pascal Briand 01:07:52 Frantzia Caroline Jean 01:15:30
1998 Frantzia Johann Langenberg 01:07:32 Frantzia Caroline Jean 01:14:20
1999 Frantzia Tristan Loy 01:01:08 Alemania Anne Titze 01:09:32
2000 Ameriketako Estatu Batuak Chad Hedrick 01:01:45 Frantzia Angèle Vaudan 01:08:29
2001 Frantzia Arnaud Gicquel 01:04:17 Espainia Sheila Herrero 01:12:57
2002 Kolonbia Juan Carlos Betancur 01:04:44 Frantzia Angèle Vaudan 01:13:59
2003 Kolonbia Juan Carlos Betancur 01:02:03 Ameriketako Estatu Batuak Julie Glass 01:11:28
2004 Suitza Roger Schneider 01:04:43 Kolonbia Cecilia Baena 01:17:08
2005 Italia Luca Saggiorato 01:01:21 Kolonbia Brigitte Mendez 01:10:43
2006 Italia Luca Saggiorato 01:02:25 Italia Giovanna Turchiarelli 01:14:02
2007 Suitza Nicolas Iten 01:12:30 Belgika Hilde Goovaerts 01:23:20
2008 Ameriketako Estatu Batuak Joey Mantia 01:00:33 Kolonbia Cecilia Baena 01:13:24
2009 Italia Luca Saggiorato 01:02:50 Kolonbia Cecilia Baena 01:14:47
2010 Suitza Severin Widmer 01:09:19 Italia Giovanna Turchiarelli 01:22:25
2011 Frantzia Ewen Fernandez 01:01:26 Alemania Sabine Berg 01:14:56
2012 Frantzia Ewen Fernandez 01:00:04 Alemania Sabine Berg 01:14:13
2013 Belgika Bart Swings 00:59:28 Herbehereak Manon Kamminga 01:09:58
2014 Belgika Bart Swings 00:59:59 Herbehereak Manon Kamminga 01:08:38
2015 Belgika Bart Swings 00:56:49 Belgika Sandrine Tas 01:09:20
2016 Belgika Bart Swings 00:59:59 Herbehereak Manon Kamminga 01:08:38
2017 Belgika Bart Swings 0:58:42 Argentina Maira Yaqueline Arias 1:06:35
2018 Belgika Bart Swings 0:57:58 Alemania Katharina Rumpus 1:09:15

Garaipenak

Gizonezkoak

Lasterkaria Garaipenak Urteak
Etiopia Haile Gebrselassie 4 2006, 2007, 2008, 2009
Alemania Ingo Sensburg 3 1976, 1979, 1980
Kenya Eliud Kipchoge 3 2015, 2017, 2018
Tanzania Suleiman Nyambui 2 1987, 1988
Kenya Patrick Musyoki 2 2010, 2011

Emakumezkoak

Lasterkaria Garaipenak Urteak
Alemania Jutta von Haase 3 1974, 1976, 1979
Polonia Renata Kokowska 3 1988, 1991, 1993
Alemania Uta Pippig 3 1990, 1992, 1995
Etiopia Aberu Kebede 3 2010, 2012, 2016
Kenya Gladys Cherono 3 2015, 2017, 2018
Japonia Naoko Takahashi 2 2001, 2002
Etiopia Gete Wami 2 2006, 2007
Kenya Florence Kiplagat 2 2011, 2013

Patinatzaileak

  • Gizonezkoak:
Lasterkaria Garaipenak Urteak
Belgika Bart Swings 6 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
Italia Luca Saggiorato 3 2005, 2006, 2009
Kolonbia Juan Carlos Betancur 2 2002, 2003
Frantzia Ewen Fernandez 2 2011, 2012
  • Emakumezkoak:
Lasterkaria Garaipenak Urteak
Kolonbia Cecilia Baena 3 2004, 2008, 2009
Herbehereak Manon Kamminga 3 2013, 2015, 2016
Frantzia Caroline Jean 2 1997, 1998
Frantzia Angèle Vaudan 2 2000, 2002
Italia Giovanna Turchiarelli 2 2006, 2010
Alemania Sabine Berg 2 2011, 2012

Kanpo loturak

Wikimedia Commonsen badira fitxategi gehiago, gai hau dutenak: Berlingo maratoia Aldatu lotura Wikidatan